KAMUOYUNA DUYURU

Kamu zenginliklerimize ve ortak değerlerimize sahip çıkmak için barışcıl gençlerin başlattığı demokratik eylemler maalesef güvenlik güçlerinin aşırı müdahalesi ile karşılanmış hayatını ve sağlığını kaybeden insanlarla sonuçlanmıştır.

Bireyin temel hak ve özgürlüklerinden olan şiddet içermeyen protesto eylemlerinin iktidar tarafından dikkatle değerlendirilmesi ve göz önüne alınması gerekirken bireyin/toplumun sağlığını bozacak şiddet yöntemleri ile engellenmesi demokratik toplumlarda kabul edilemez.

Güvenlik güçlerinin kullandığı kimyasal gaz, tazyikli su, plastik mermi, tekme, sopa gibi fiziksel şiddet uygulamaları ile iktidar tarafından sarfedilen ayrıştırıcı ve aşağılayıcı sözel şiddet bireyin/toplumun fiziksel sağlığı kadar ruhsal ve sosyal sağlığını da olumsuz etkilemektedir.

Bireyin/toplumun sağlığını korumayı ve yükseltmeyi misyon edinmiş olan biz hemşirelerin, toplumsal barışı ve sağlığı tehdit eden ve ileride daha büyük olaylara yol açabilecek bu tür şiddet uygulamalarını kaygı ile karşıladığımızı ve sorumluları sağduyuya çağırdığımızı kamuoyuna bildirmeyi görev biliyoruz.

Bilimsel Bilişim